# Motywacja

Motywacja pomaga nam rozpocząć realizację naszych zamiarów. Natomiast za wytrwałe dążenie do ukończenia zadań odpowiada samodyscyplina.

Brak motywacji może być spowodowany między innymi:

  1. Niewłaściwym systemem wartości negującym pracowitość i samodyscyplinę.
  2. Negatywnymi myślami, które mogą dotyczyć samego siebie, Boga, innych ludzi lub różnych sytuacji.
  3. Niewłaściwym zarządzaniem skutkującym bałaganem i przepracowaniem.
  4. Zaniedbaniem swojego ciała pod kątem diety i aktywności fizycznej.

Nie będziemy sie zajmować takimi przyczynami braku motywacji jak:

  1. Ból fizyczny lub emocjonalny.
  2. Stany chorobowe.

# System wartości

Aby uzyskać motywację do działania warto zadać sobie pytanie po co to wszytko? Widząc korzyści, jakie wynikną z danej aktywności dla mnie i dla innych, łatwiej jest przezwyciężyć opór przed działaniem. Poczucie misji dodaje nam skrzydeł.

Do działania zachęca nas Biblia. Mówi, że dyscyplina (karność) jest źródłem życia (energii, motywacji). Z kolei lenistwo, będąc zaprzeczeniem pracowitości, rujnuje nasze życie.

# Radzenie sobie z negatywnymi myślami

Mamy tendencję do skupiania się na rzeczach negatywnych. Poradzenie sobie z negatywnymi myślami wymaga intencjonalnego czasu na przeciwdziałanie im. Potrzebujemy poświęcić czas na:

  • Introspekcję, zidentyfikowanie niewłaściwych myśli, najlepiej na piśmie.
  • Opracowanie właściwych myśli zastępujących te złe.
  • Wbijanie sobie do głowy myśli właściwych.
    • Powtarzanie ich z pełnym przekonaniem co najmniej raz dziennie (najlepiej trzy razy), najlepiej na głos, dobrze jest patrzeć sobie w oczy przed lustrem, lub kamerką, można też sobie to nagrać i odsłuchiwać w wolnych chwilach.
    • Umieszczenie tych myśli (w formie słowno-muzyczno-graficznej) w różnych miejscach, aby nam się przypominały.
  • Bieżące reagowanie na negatywne myśli, kiedy się pojawią poprzez świadome odrzucanie ich świadome decydowanie się na posiadanie myśli właściwych.

Pozostawiając rzeczy same sobie i bez determinacji w realizacji właściwej strategii nie wygramy bitwy o nasz umysł.

# Kłamstwa

Bardzo często negatywne myśli nie mają pokrycia z rzeczywistością, nie są obiektywną prawdą, nie mają uzasadnienia - jednym słowem są kłamstwem. Bywa, że są w nas głęboko zakorzenione. Dlatego nie łatwo jest je zidentyfikować i wyplenić.

Znakomite opracowanie na ten temat zawiera książka Neila Andersona "Zwycięstwo nad ciemnością" (opens new window). Książka skupia się na aspekcie duchowym negatywnych myśli (ciemności wewnętrznej).

Lista wersetów z tej książki na temat tego kim jestem i co mogę w Chrystusie.

# Przeformułowanie poznawcze

Przeformułowanie poznawcze polega na zastępowanie dotychczasowych przekonań nowymi, które są bardziej funkcjonalne.

Może pomóc przy leczeniu negatywnego obrazu samego siebie. Większość cech charakteru okazuje się w pewnych sytuacjach wadą, a w innych zaletą. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje przymioty przeformułować pozytywnie. Postępując podobnie wobec irytujących cech osób wokół nas, można nabrać do tych osób więcej sympatii. Przykładowe przeformułowania.

# Martwienie się

Wiele cennych wskazówek podaje Dale Carnegie w książce "Jak przestać się martwić i zacząć żyć".

Na przykład:

  • Często obawiamy się, rzeczy, których prawdopodobieństwo jest bardzo niskie, prawie niemożliwe. Z pomocą przychodzi oparcie się na faktach i rachunek prawdopodobieństwa.
  • Żyj dniem dzisiejszym. Ciesz się chwilą, bo z nich składa się życie. Nie skupiaj się na tym co było wczoraj, ani na tym co będzie jutro.

# Niewłaściwe zarządzanie

Zbyt dużo rzeczy do zrobienie powoduje presję, przytłacza, zniechęca i powoduje wypalanie. Pamiętaj, aby czemuś powiedzieć "tak", musisz czemuś powiedzieć "nie". Czas nie jest z gumy.

Brak jasności co do celów i priorytetów rozprasza naszą energię, powoduje niepewność w decyzjach. Spisanie rzeczy do zrobienie, ustalenie priorytetów, eliminacja zadań nadmiarowych daje jasność co do następnych kroków działania.

Podział trudnych i złożonych zadań na małe kroki ułatwia ich wykonanie. Każde zakończenie choćby najmniejszego zadania dodaje nam paliwa do działania i wykonania następnych zadań.

Plan minimum na dany dzień pozwala nam na pozytywne zakończenie dnia, nawet gdy nie jest nasz najlepszy dzień pod względem wydajności.

# Dbanie o ciało

Nasz poziom energii i samopoczucie w dużej mierze zależą od prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów. Nasze ciała potrzebują takich rzeczy jak

  • Sen
  • Światło
  • Wychodzenie na otartą przestrzeń
  • Aktywność fizyczna wzmacniająca układ krążenia i mięśnie (szczególnie kręgosłupa przy pracy siedzącej)
  • Ergonomia pracy
  • Odpowiednia dieta
Ostatnia aktualizacja: 7 miesięcy temu